تحقیق درباره نقش نماز در شخصيت نوجوانان-1703072

شخصیت نوجوانان,نماز ,تحقیق درباره نقش نماز در شخصیت نوجوانان|1703283|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد تحقیق درباره نقش نماز در شخصيت نوجوانان آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 18 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

براى پرداختن به اين موضوع كه نماز در ساختار شخصيت نوجوان، موجد چه آثارى بوده و نقش و تأثير آن تا چه حدى است به نظر میرسد كه تبيين و توضيح چند مطلب در اين باب لازم و ضرورى باشد. نخست حقيقت و روح نماز است و ديگرى اهميت دوران نوجوانى و جوانى و نيز روحيه انفعالی و تأثير پذيرى اين نسل (نسل جوان) در مقابل عوامل خارجى است.

به نظر میرسد تا وقتى كه مطالب و مسائل مزبور روشن نشود و جايگاه خود را پيدا نكنند فوايد و آثار اين امر عبادى يعنى نماز در زندگى جوانان در پرده اى از ابهام خواهد ماند و قطعاً موضوع مورد بحث، موضع و جايگاه حقيقى خود را پيدا نكند. لذا به همين خاطر ابتدا به مطالب مزبور پرداخته، سپس ارتباط نماز با تعديل و تكامل شخصيتى و ايفاى نقش آن در زندگى فردى و اجتماعى جوانان را بيان خواهيم كرد.

روح و حقيقت نماز

نماز لفظ و واژه اى است كه در متون دينى ما بعنوان «صلاة» از آن ياد شده و داراى معانى متعدّدى بوده كه يكى از آن معانى، همين عمل مخصوصى است كه به نام «نماز» در دين اسلام تشريع شده است. اين لفظ در برخى از آيات به معناى سلام و تحيت آمده است آنجا كه خداوند در قرآن میفرمايند:

إنَّ الله وملائكته يصلّون علی النّبى يا ايّها الذين آمنوا صلّوا عليه وسلّموا تسليماً.«همانا خداوند و فرشتگان بر پيامبر(صلی الله عليه وآله وسلم) درود میفرستند شما هم اى اهل ايمان بر او صلوات و درود بفرستيد و با تعظيم بر او سلام گوئيد» و در آيه ديگر با اشاره به همين معنى میفرمايند: هو الذى يصلى عليكم وملائكته «اوست خدايى كه هم او و هم فرشتگانش بر شما تحيت و رحمت میفرستند»

وبه معناى دعا هم در برخى از آيات آمده است. آنجا كه به پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)دستور گرفتن زكات داده میشود خداوند میفرمايد بعد از گرفتن زكات براى آنها و در حقشان دعا كن. خذ من اموالهم صدقة تطهّرهم وتزكيهم بها وصلّ عليهم إنّ صلواتك سكن لهم.

«اى رسول ما، تو از مؤمنان صدقات را بگير تا بدان واسطه نفوس آنان را پاكيزه سازى و آنها را به دعاى خير ياد كن همانا دعاى تو در حق آنان، موجب تسلى خاطرآنهاست»

«صلاة» به هر دو معناى مزبور كه در حقيقت به معناى واحد بر میگردند كه همان دعا باشد مورد بحث ما نيست بلكه مراد از «صلاة» همان معنايى است كه با طريق مشخص و با اركان مخصوص و جزئيات معين از طرف شارع مقدس، حقيقت پيدا كرده است و پيامبر خاتم(صلى الله عليه وآله وسلم)آن حقيقت نازله را در عمل تشريع و خود، آن را تحقق عملى بخشيد. نه تنها شخص پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) در طول عمرش به عمل بدان پاى بند بود بلكه همه مسلمين موظف بودند كه آن را شبانه روز پنج بار بجاى آورند. اَقم الصلاة لدلوك الشمس الى غسق الليل.

«نماز را از زوال خورشيد تا نهايت تاريكى شب برپا دار».

كه اين آيه اشاره اجمالى به نمازهاى پنج گانه دارد. نماز با اين شيوه مرسوم كه مصداق آن براى همه مسلمين روشن و آشكار است چيزى نيست كه مورد فهم و درك نباشد چون آنچه كه از سنّت رسول اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم)و اهل بيتش استفاده میشود پر واضح است كه اين تلقى از نماز يعنى اعمال مخصوصهاى كه با تكبيرة الاحرام شروع و به سلام ختم میگردد. و اين است معناى ديگرى كه از آيات استفاده میشود. آنچه كه مسلّم است اين است كه اين عمل ظاهرى كه اصطلاحاً بدان نماز گفته میشود تمام حقيقت نماز نيست بلكه اين صورت و چهره ظاهرى آن است. نماز امرىاست الهى كه تحقق آن همانند ساير امور داراى ظاهر و باطن است كه در متون دينى به هر دو جهت آن اشارت رفته است.مطالب دیگر:
📗پاورپوینت مراقبت و نگهداری از کودکان📗پاورپوینت اسپکتروسکپی تجزیه ای 1📗پاورپوینت مدل سازي برج حباب📗پاورپوینت مدارهای ترتیبی همزمان📗گزارش کارورزی در اداره آموزش و پرورش📗پاورپوینت مدل بارندگی رواناب📗پاورپوینت راهنمای بالینی هیپرلیپیدمی و HLP📗پاورپوینت راه کارهای افزایش فروش در بازار رقابتی📗پاورپوینت دستورالعمل مراقبت مننژيت و نحوه گزارش دهي📗پاورپوینت ردیابی انرژی و تجزیه و تحلیل حفاظ ها📗پاورپوینت رودخانه📗پاورپوینت رضايت آگاهانه📗پاورپوینت روش هاي اندازه گيري و تعيين مقدار كروم شش ظرفيتي در نمونه هاي هوا📗پاورپوینت ریزمغذی های مهم در کودکان📗پاورپوینت کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در جنگ📗پاورپوینت الکتروشیمی تجزیه ای پیشرفته📗پاورپوینت مکتب ساختارگرایی📗پاورپوینت شیمی معدنی پیشرفته📗پاورپوینت شيمي تجزيه پيشرفته کتاب Principles of Instrumental Analysis تالیف Douglas A. Skoog📗پاورپوینت تحليل آماري نتايج (آمار در شیمی تجزیه)📗پاورپوینت مطالعات توسعه و مولفه منابع📗پاورپوینت توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی📗پکیج کامل فایل اکسل فهرست بهای 1397📗پاورپوینت چگونگی رشد علوم در تمدن اسلامی📗پاورپوینت چرخه مخارج، خرید و پرداخت های نقدی