تحقیق درباره نقش دين در كاهش جرايم-1703080

تحقیق درباره نقش دین در کاهش جرایم,کاهش جرایم, نقش دین|1703291|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد تحقیق درباره نقش دين در كاهش جرايم آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در11 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

همه مذاهب و اديان الهي، انسانها را به درستي، راستي و فلاح و رستگاري دنيوي و اخروي فرا خوانده اند.

به تعبيري شايد بتوان گفت كه علت انتخاب پيامبران الهي و انزال وحي و نيز دستورات ديني، نجات انسانها از رذايل اخلاقي و منع آنها از كارهاي زشت و نامناسب و تشويق مردم به ايمان و نيكوكاري بوده است.

تحقيقات انجام شده در جوامع مذهبي نيز اين مطلب را ثابت كرده است كه در ايام خاص نظير ماه مبارك رمضان و... ميزان جرم و جنايات كاهش قابل توجهي دارد كه اين امر گوياي نظريه فوق است.

نويسنده در اين مقاله كوشيده است عوامل كاهش دهنده جرم و نيز راهكارهاي ديني جلوگيري از جرايم را بررسي نمايد.

مطلب را با هم از نظر مي گذرانيم:

در مورد نقش دين، تاثير آن در جلوگيري از جرائم در بين جرم شناسان و غير آنها حداقل دو ديدگاه وجود دارد:

الف: برخي بر اين پندارند كه عناصر سه گانه عقل، دست آوردهاي علمي و وجدان اخلاقي، براي ايجاد نظم عمومي و تعيين حدود و اختيارات افراد و نحوه مناسبات آنها و كاهش جرم كافي است و هيچ نيازي به مذهب نيست و اصلامذهب توانايي انجام آن را ندارد1

ب: برخي كه اكثريت را تشكيل مي دهند اگرچه براي عقل و دست آوردهاي علمي و وجدان اخلاقي، احترام قائلند و به ارزش آنها در قلمرو جلوگيري ازجرم معترفند. به عقيده طرفداران اين نظريه، مباني اعتقادي، احكام تكليفي فقهي و اصول اخلاقي ديني بهترين عوامل بازدارنده از انحراف، بزهكاري و تباهي است.2

جرم شناسان درباره عواملي كه از پيش در تشكيل شخصيت بزهكار تاثير دارد پس از مطالعات و تحقيقات گسترده نهايتاً به تاثير دو دسته عوامل فردي يا درون زا و عوامل محيطي يا بيرون زا اعتقاد پيدا كردند. در عوامل فردي، عوامل وراثتي و رواني مورد مطالعه قرار مي گيرد. اسلام هم به عنوان دين مترقي و آخرين دين آسماني به نقش وراثت و اهميت آن در شكل گيري ساختار شخصيتي افراد به دور از اعتقاد به اصالت و يا عدم تاثيرگذاري آن، توجه داشته و آن را زمينه بسياري از سعادت ها و شقاوت ها معرفي كرده است. در روزگاراني كه بشر اطلاعات چنداني از زيست شناسي، علم ژنتيك، توارث، چگونگي پيدايش جنين و انتقال خصوصيات والدين به نسل جديد را نداشت معارف وحياني و ربوبي اسلام با لسان آيات و روايات و تعابير بسيار ساده و روان، اذهان انديشمندان را به سوي موضوعات مهمي در اين باره رهنمون ساخت.

اما عوامل محيطي يا برون زا دامنه بسيار گسترده اي پيدا مي كند؛ جرم شناسان، عوامل مزبور را با استفاده از مقياس هاي متفاوتي تقسيم بندي كرده اند كه از جمله آنها مي توان محيط طبيعي يا جغرافيايي، محيط اجتماعي عمومي، محيط اجتماعي شخصي، محيط اجتناب ناپذير، محيط اتفاقي و محيط انتخابي را نام برد.

مذهب كه ريشه در فطرت انسان دارد باتوجه به تمام تقسيمات عوامل محيطي، رهنمودهايي ارائه داده است كه اولاجنبه پيشگيري دارد و ثانياً اگر كسي به هر دليل، از وقوع جرم جلوگيري نكرد بايد به روش هاي درماني دين اسلام پناه ببرد. مثلادر بعد پيشگيري چون خانواده نقش فوق العاده اي در شكل گيري شخصيت بزهكار و مجرم ايفا مي كند به گونه اي كه پژوهش هاي متعدد ثابت كرده استمطالب دیگر:
📎160-بررسی ومقایسه دستورالعمل های ارزیابی سریع آسیب پذیری سازه ها در برابر زلزله روش های آریا و ATC📎161-اثر خصوصیات توپوگرافی و ژئوتكنیكی ساختگاه برنمودار بزرگنمایی و طیف پاسخ حاصل از زلزله📎162- ارزیابی روشهای تقریبی ارائه شده در آیین نامه های طراحی در محاسبه پاسخ بحرانی سازه تحت تأثیر مؤلفه های افقی زلزله های نزدیك گسل📎163- بررسی وتشابه سازی عكس العملهای شبكه آبرسانی بم در هنگام زلزله📎164-مدلسازی احتمالی اشتعالهای پس از زلزله ناشی از تخریب شبكه توزیع گاز و برق شهری📎165- ارزیابی عددی رفتار دینامیكی سد سنگریزه ای با رویه بتنی تحت زلزله های شدید📎پروژه تجاری📎نقشه های معماری ویلا📎فیلم آموزشی نرم افزار کتیا (catia)📎قالب ماشین الات📎قالب پیچ📎قالب دوربین نقشه برداری📎قالب اجرای آسفالت📎قالب آتشکاری در معادن📎قالب راهسازی📎قالب کارگر ساختمان📎قالب تب سنج📎قالب خوشنویسی📎قالب دفتر خاطرات📎قالب نیروی انسانی📎عضو گیر واقعی تلگرام کاملا رایگان📎آموزش کامل برنامه نویسی اندروید (سورس ها)📎قالب وردپرس فروشگاهی📎قالب سایت tastycrunch_10📎7-كاربرد مواد نانو ساختار در صنعت ساختمان