تندآموز مفاهيم شبكه‌هاي كامپيوتري-50484091

|50484302|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد تندآموز مفاهيم شبكه‌هاي كامپيوتري آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

تندآموز مفاهيم شبكه‌هاي كامپيوتري


چکيده


فصل اول


شبکه کامپیوتری چیست ؟


مدل های شبکه


اجزا ءشبکه


انواع شبکه از لحاظ جغرافیایی


ریخت شناسی شبکه


پروتکل های شبکه


مدل Open System Interconnection OSI


ابزارهای اتصال دهنده


فصل دوم


مفاهيم مربوط به ارسال سيگنال و پهناي باند


كابل شبكه


كارت شبكه


عملكردهاي اساسي كارت شبكه


نصب كارت شبكه


تنظيمات مربوط به ويندوز براي ايجاد شبكه


شبكه هاي بي سيم


مفاهيم و تعاريف


پارامترهاي مؤثر در انتخاب و پياده‌سازي يك سيستم WLAN


جمع‌بندي


فهرست منابع فصل اول و دومچکيدهاستفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست های هر سازمان ، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتی پیش آمده و باید هزینه های زیادی به منظور نگهداری شبکه وتطبیق آن با خواسته های مورد نظر صرف شود.


در زمان طراحی یک شبکه سوالات متعددی مطرح می شود:


-برای طراحی یک شبکه باید از کجا شروع کرد؟


-چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت ؟


-هدف از برپاسازی شبکه چیست ؟


- انتظار کاربران از شبکه چیست ؟


- آیا شبکه موجود ارتقاء می باید ویا یک شبکه از ابتدا طراحی می شود؟


-چه سرویس ها و خدماتی برروی شبکه ارائه خواهد شد؟بطور کلی قبل از طراحی فیزیکی یک شبکه کامپیوتری ، ابتدا باید خواسته ها شناسایی وتحلیل شوند، مثلا در یک کتابخانه چرا قصد ایجاد یک شبکه را داریم واین شبکه باید چه سرویس ها وخدماتی را ارائه نماید؛ برای تامین سرویس ها وخدمات مورد نظر اکثریت کاربران ، چه اقداماتی باید انجام داد ؛ مسائلی چون پروتکل مورد نظر برای استفاده از شبکه ، سرعت شبکه واز همه مهمتر مسائل امنیتی شبکه ، هریک از اینها باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. سعی شده است پس از ارائه تعاریف اولیه ، مطالبی پیرامون کاربردهای عملی آن نیز ارائه شود تا در تصمیم گیری بهتر یاری کند.


این مطلب در اصل بعنوان یک پروژه کارشناسی ارشد در زمینه آسان سازی مفهومهای شبکه برای دانشجویان در دانشگاه تهران در سال 1382 اجرا شد.


فصل اول


شبکه کامپیوتری چیست ؟


اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.


در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.


" دلایل استفاده از شبکه را می توان موارد ذیل عنوان کرد2" :


1 - استفاده مشترک از منابع :


استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.


2 - کاهش هزینه :


متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .


3 - قابلیت اطمینان :


این ویژگی در شبکه ها بوجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند ، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی،، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.


4 - کاهش زمان :


یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای ، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می یابد.


5 - قابلیت توسعه :


یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.


6 - ارتباطات:


کاربران می توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".


در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه باید مد نظر قرار دهید شامل موارد ذیل هستند:


1 - اندازه سازمان


2 - سطح امنیت


3 - نوع فعالیت


4 - سطح مدیریت


5 - مقدار ترافیک


6 - بودجه


مفهوم گره " Node" وایستگاههای کاری " Work Stations "]1] :


" هرگاه شما کامپیوتری را به شبکه اضافه می کنید ، این کامپیوتر به یک ایستگاه کاری یا گره تبدیل می شود.


یک ایستگاه کاری ؛ کامپیوتری است که به شبکه الصاق شده است و در واقع اصطلاح ایستگاه کاری روش دیگری است برای اینکه بگوییم یک کامپیوتر متصل به شبکه است. یک گره چگونگی وارتباط شبکه یا ایستگاه کاری ویا هر نوع ابزار دیگری است که به شبکه متصل است وبطور ساده تر هر چه را که به شبکه متصل والحاق شده است یک گره گویند".


برای شبکه جایگاه وآدرس یک ایستگاه کاری مترادف با هویت گره اش است.
مدل های شبکه[2]:در یک شبکه ، یک کامپیوتر می تواند هم سرویس دهنده وهم سرویس گیرنده باشد. یک سرویس دهنده (Server) کامپیوتری است که فایل های اشتراکی وهمچنین سیستم عامل شبکه که مدیریت عملیات شبکه را بعهده دارد - را نگهداری می کند.


برای آنکه سرویس گیرنده " Client" بتواند به سرویس دهنده دسترسی پیدا کند ، ابتدا سرویس گیرنده باید اطلاعات مورد نیازش را از سرویس دهنده تقاضا کند. سپس سرویس دهنده اطلاعات در خواست شده را به سرویس گیرنده ارسال خواهد کرد.


سه مدل از شبکه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند ، عبارتند از :


1 - شبکه نظیر به نظیر " Peer- to- Peer "


2 - شبکه مبتنی بر سرویس دهنده " Server- Based "


3 - شبکه سرویس دهنده / سرویس گیرنده " Client Server"
مدل شبکه نظیر به نظیر:


در این شبکه ایستگاه ویژه ای جهت نگهداری فایل های اشتراکی وسیستم عامل شبکه وجود ندارد. هر ایستگاه می تواند به منابع سایر ایستگاه ها در شبکه دسترسی پیدا کند. هر ایستگاه خاص می تواند هم بعنوان Server وهم بعنوان Client عمل کند. در این مدل هر کاربر خود مسئولیت مدیریت وارتقاء دادن نرم افزارهای ایستگاه خود را بعهده دارد. از آنجایی که یک ایستگاه مرکزی برای مدیریت عملیات شبکه وجود ندارد ، این مدل برای شبکه ای با کمتر از 10 ایستگاه بکار می رود


مدل شبکه مبتنی بر سرویس دهنده :


در این مدل شبکه ، یک کامپیوتر بعنوان سرویس دهنده کلیه فایل ها ونرم افزارهای اشتراکی نظیر واژه پرداز ها، کامپایلرها ، بانک های اطلاعاتی وسیستم عامل شبکه را در خود نگهداری می کند. یک کاربر می تواند به سرویس دهنده دسترسی پیدا کرده وفایل های اشتراکی را از روی آن به ایستگاه خود منتقل کند


مدل سرویس دهنده / سرویس گیرنده :


در این مدل یک ایستگاه در خواست انجام کارش را به سرویس دهنده ارائه می دهد وسرویس دهنده پس از اجرای وظیفه محوله ، نتایج حاصل را به ایستگاه در خواست کننده عودت می دهد. در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقایسه با مدل مبتنی بر سرویس دهنده کمتر است واین مدل دارای کارایی بالاتری می باشد.
شامل ورد 45صفحه ایمطالب دیگر:
📝647-خواص و كاربرد بتن با الیاف كوتاه فولادی📝648-بررسی و مقایسه روشهای تحلیل خطی و غیرخطی تیرهای تقویت شده فولادی و بتنی مسلح📝649-آنالیز استا تیكی غیر خطی مودال قاب های بتنی با نامنظمی جرمی📝650-مقایسه فنی و اقتصادی روسازیهای بتنی و آسفالتی مطالعه موردی آزادراه زنجان قزوین📝651-بررسی قطر و فاصله میلگردها در اتصال بین دال بتنی و دیوار در بهبود رفتار لرزه ای سازه های بنایی📝652-بررسی نفوذ پذیری بتن الیافی📝653-ارزیابی آسیب پذیری لرزه ای پل های بتن آرمه با استفاده ازروش نسبت ظرفیت به تقاضا📝654-بتن سبك سازه ای مناسب برای محیطهای در معرض خوردگی📝7-بررسی لرزه ای سیستم های دو گانه قاب-دیوار📝8-تولید زلزله های مصنوعی منطبق با طیف طرح هدف📝9-بررسی خصوصیات و تعمیرات مورفولوژیكی رودخانه ها📝10-انواع خرابی راهها و اصول مرمت آنها📝11-رفتارسنجی بادبندهای با خروج از مركزیت (EBF)📝12-کاهش جرم ساختمان و نقش آن در اقتصادی بودن طرح در مقابل زلزله📝13-بهبود عملكرد كامپوزیت های FRP درمقاوم سازی ساختمان های بنایی📝14-رفتار قابهای بتن مسلح با بتن پرمقاومت در برابر بارگذاری ضربه ای📝15-بررسی آسیب ها در ساختمانهای اسكلت فلزی شهر بم ودسته بندی روشهای مقاوم سازی سازه های آسیب دیده در زلزله📝16-استفاده از دیوارهای برشی فولادی در مقاوم سازی لرزه ای سازه ها📝17-کاربرد تئوری ولاسف در تحلیل هسته مرکزی ساختمانهای بلند📝7-خلاصه ای درباره بتن📝8-بتن ریزی فنداسیون📝9-بتن ریزی و پرداخت بتن📝10-بتن سبك و اثر ميكروسيليس ها در افزایش مقاومت آن📝11-بتن های دیر گداز📝12-نقش حباب در بتن