دانش و هنر در ایران باستان-50675880

|50676091|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد دانش و هنر در ایران باستان آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 1.8 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 17
بسم لله الرحمن الرحیممقدمه
پیشرفت های ایرانیان در دانش، هنر و معماری، جلوه هایی از شکوه و عظمت تمدن کهن ایران است. زبان و خط اساس گسترش این دانش بوده است. زبان پارسی (فارسی)
از هنگام استقرار اقوام آریایی در سرزمین ایران، زبان فارسی زبان گفتاری و نوشتاری مردم این سرزمین بوده است و نویسندگان و شاعران زیادی به این زبان نوشته و سروده اند. البته زبان فارسی در دوره های مختلف تاریخی تغییرات زیادی پیدا کرده است. زبان ایرانیان در دورهٔ هخامنشیان، « پارسی باستان » و در عصر اشکانیان و ساسانیان، «پارسی میانه » یا «پهلوی » بوده که با هم تفاوت هایی داشته اند. بعدها در دورهٔ اسلامی زبان «فارسی دری » رواج یافت. زبان رسمی امروز ما نیز فارسی دری است که با دو زبان قبلی شباهت هایی دارد.
خط
پیش تر خواندید که قبل از مهاجرت آریایی ها، تمد نهای باستانی ایران همچون ایلام، صاحب خط بوده اند. در زمان هخامنشیان،ایرانیان « خطّ میخی » را از اقوام بین النهرین اقتباس کردند و تغییرات زیادی در آن به وجود آوردند. کتیبه های به جا مانده از دورهٔ هخامنشیان در بیستون و تخت جمشید به زبان پارسی باستان و با خطّ میخی نوشته شده است. در دور ههای اشکانیان و ساسانیان، خط پهلوی رایج بود. این خط از خط آرامی اقتباس شده بود.
خط در ایران باستان خط به زبان های مختلف میخی و پهلوی دانش
ایرانیان باستان در علوم و فنون مختلف پیشرفت های چشمگیری داشتند. ساختن بناهای عظیم و محکم، سدها، پل ها، ابزارها ووسایل مختلف زندگی که به دست ایرانیان ابداع شده، نشان می دهد آنها با علوم گوناگونی چون ریاضی، هندسه، زمین شناسی و... آشنابوده اند.ایرانیان باستان در علم نجوم پیشرفت کرده و با سنجش و تعیین زمان به خوبی آشنا بودند و چون برای فعّالیّت های کشاورزی که در فصول خاصی از سال انجام م یگرفت به تقویم نیاز داشتند، تقویم خورشیدی (شمسی) را به وجود آوردند و سال را به 12 ماه 30روزه تقسیم کردند. این تقویم از ک منظیرترین تقوی مهای دنیا است.ایرانیان در پزشکی نیز پیشرفت کرده بودند و خواص درمانی گیاهان را می شناختند. در بخشی از کتاب اوستا از سه نوع پزشک جراح، پزشک معمولی و پزشک دعا که با دعای مقدس باطن افراد را درمان م یکند، نام برده شده است.در دورهٔ ساسانیان، شاپورساسانی در شهر جندی شاپور (خوزستان کنونی ) مدرسه و بیمارستانی تأسیس نمود که قدیمی ترین مدرسهٔ پزشکی جهان به شمار می رود.او از دانشمندان و استادان برجستهٔ دیگر کشورهای آن روز نیز برای تدریس در این دانشگاه دعوت م یکرد. در این مدرسهٔ بزرگ علاوه برپزشکی، نجوم، ریاضیات، موسیقی، شیمی (کیمیاگری) و... تدریس می شد. نقاشی پزشکان دانشگاه جندی شاپور هنر
در عصر باستان، صنعتگران و هنرمندان آثار بسیار زیبا و ظریفی به وجود آوردند. آنها در رشته های گوناگون چون سفالگری،پارچ...مطالب دیگر:
📃فعالیت های بدنی و بررسی فواید و تاثیرات مثبت آن📃كودك آزاري و بررسی نظریات فروید و راهكارهاي آن📃بررسی مهندسی قدرت و موتور های سنکرون و ترانسفورماتورها و ترانسفور ماتور قدرت خشك📃بررسی بیماری ام اس و دلائل و علائم و روشهای تشخیص و درمان آن📃بررسی شبکه های عصبی و طرز کار آنها و تجزیه و تحلیل داده ها به وسیله شبکه های عصبی مصنوعی📃بررسی PLC ها و نقش آنها در اتوماسيون صنعتي📃سیستم کنترل اتوماتیک و بررسی اجزا و اهمیت آن در صنعت و زندگی📃تكنولوژي و شبكه اطلاع رساني سيستم mis و بررسی سیستمهای اطلاعاتی📃بررسی سياست خارجي ايران و عربستان و آمریکا و ضرورت‌ ترجيح‌ مصالح‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ در روابط‌ با ي📃آشنايي با ماشينهاي سنكرون و تاریخچه و کاربرد و معایب آنها📃افلاطون و بررسی فلسفه در عصر رنسانس و نگرشي بر آثار افلاطون و رساله تیمایوس📃بررسی خون و آزمایشات فشار خون و بررسی مشخصات فیزیکی گردش خون📃رابطة دين و روانشناسي و بررسی نقش دين در بهداشت روان ئ مشاوره دینی📃بررسی معماری اسلامی در ایران و آشنايي با معماران جهان و آثار و تالارهای آنان📃مديريت نگهداري و تعميرات و شرح وظایف دفتر فنی و گروه نظارت و مسئول نگهداري آن📃نحوة تشكيل صندوق بين المللي پول و سياست هاي اين بخش📃روانشناسی ورزشی و بررسی مرکز وضرورت آن و بررسی آمادگی روانی📃آشنايي با سيستم عامل لينوكس و بررسی مجازی سازی و پروژه Xen📃بررسی نابودي هزاران اصله كاج در زنجان و بررسی گونه های گیاهی مناسب جهت ترمیم و گسترش فضای سبز📃ظهور ماشين و بررسی اندیشه نظام گرایی و گسترش گرایی و بررسی انواع شمع هاي ماشين📃آشنايي با ورزش معلولين به ویژه پرتاب ديسك و تاریخچه و مشکلات آن📃بررسی ناشنوايی و آموزش و پرورش و پیشگیری و مشکلات آن و بررسی هلن کلر📃قصه گويي و نمايش خلاق و بررسی آن در عمل و اجرا با نوجوانان📃روانشناسی رنگها و بررسی تاثیرات رنگها و استفاده از انها بعنوان یک روش درمانی📃بررسی آیات و تفسیر سوره اعلی از کتاب المیزان و روایات مربوطه