بزرگداشت شيخ صدوق-50684793

|50685004|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد بزرگداشت شيخ صدوق آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 106.8 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 19
15 ارديبهشت مصادف با 27 ربي الثاني روز گرامي باد


ابوجعفر محمد بن علي ابن بابويه قمي ملقب به شيخ صدوق از پيشتازان علم حديث و از مردان نامي جهان اسلام در سال 305 ه.ق چون ستاره اي در آسمان روايت و فقاهت در شهر مقدس قم طلوع کرد. ولادت اين عالم فقيه با آغاز نيابت حسين بن روح سومين نائب خاص امام زمان (عجل الله تعالي فرجه) هم زمان بوده است. پدر بزرگوار شيخ صدوق علي بن الحسين بن بابويه قمي، از فقهاي بزرگ اسلام و در زمان امام حسن عسگري (ع) و امام زمان (عجل الله تعالي فرجه) مي زيسته و مورد احترام آن امامان بوده است. در نامه اي که امام حسن عسگري (ع) به علي بن بابويه نوشته وي را با کلماتي چون: شيخ معتمد و فقيه من خطاب کرده است. پدر شيخ صدوق در قم بدنيا آمد و زندگي را آنجا گذراند و در همان شهر نيز وفات کرده است. پدر شيخ صدوق در ايام زندگي پر برکت خويش نزديک دويست جلد کتاب تأليف کرده است.

دعاي ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه):
عمر با برکت علي بن باويه پدر شيخ صدوق از پنجاه مي گذشت و هنوز فرزندي نداشت و بسيار دوست مي داشت که خداوند به او فرزند صالحي عنايت کند، از اين رو به حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه) متوسل شده طي نامه اي به وسيله حسين بن روح که يکي از نمايندگان خاص امام زمان بود تقاضاي دعا کرد تا آن حضرت از خداوند، فرزند صالحي براي او بخواهد. ولي عصر (عج) دعا کرده و براي ابن بابويه نوشتند: «براي تو از خداوند خواستيم دو پسر روزيت شود که اهل خير و برکت باشند.» پس از دعاي امام زمان بود که ابن بابويه صاحب فرزندي شد که نامش را محمد ناميد و بعدها عالمي بزرگ و فقيه اي نام آور شد. او همان شيخ صدوق است.

دوران کودکي:
شيخ صدوق دوران کودکي و آغاز جواني را در دامان علم و فضيلت و تقواي پدر بزرگوارش علي بن بابويه سپري کرد. صدوق در محضر پدر، علوم و معارف را همراه با تربيت هاي عملي و اخلاقي فرا گرفت. پدري که در اوج علم و فقاهت و شهرت، زندگي خود و فرزندانش را از راه مغازه اي کوچک در بازار قم و در نهايت زهد و قناعت مي گذرانيد. شيخ صدوق بيش از بيست سال از دوران پر برکت حيات پدر را درک کرد و در سن 22 يا 23 سالگي بود که دست روزگار دامان پر مهر محبت پدر را از او گرفت!


نبوغ ذاتي:
خانواده اصيل و اهل علم شيخ صدوق و پرورش يافتن در دامان پدري فقيه و وارسته از يک سو، و نيزهوشي، ذکاوت، حافظه فوق العاده قوي و استعداد ذاتي او از سوي ديگر موجب گرديد در مدتي کوتاه به قله هاي بلندي از کمالات انساني دست يابد و در کمتر از بيست سالگي هزاران حديث و روايت با راويان آن ها را به حافظه بسپارد. استاد صدوق محمد بن علي الاسود درباره حافظه و اشتياق وافر شيخ صدوق به آموختن مي فرمود: «اين ميل و اشتياق به علم و دانش که در صدوق وجود دارد مايه شگف...مطالب دیگر:
📚دانلود تحقیق آنفلونزای پرندگان📚دانلود تحقیق تعیین جنسیت و میکانیسم های آن در جانوران📚دانلود تحقیق آواز نهنگ ها به همراه متن لاتین (Whale song)📚دانلود تحقیق تاكسیدرمى پرندگان📚طرح توجیهی احداث باغ پسته (به مساحت 50 هكتار)📚دانلود تحقیق جمع آوری و نگهداری حشرات📚طرح توجیهی احداث باغ پسته (به مساحت 100 هكتار)📚طرح توجیهی احداث باغ پسته (به مساحت 200 هكتار)📚پاورپوینت مراحل تولید سیمان و بتن ضد آب📚فایل اصول و مبانی اولیه تهیه صورت وضعیت پیمانکاران📚تحقیق و پژوهش مراحل تولید سیمان📚مبانی فکری ویلیام جیمز - Word📚طرح توجیهی احداث باغ زیتون (به مساحت 50 هكتار)📚چکیده کتاب های کسب و کار (ساخت کسب و کار فوق العاده)📚فایل لایه باز کت مردانه بدون کروات📚شرح قانون مجازات اسلامی - Word📚رابطه سبک های تفکر و رویکردهای یادگیری با پیشرفت تحصیلی دانشجویان- Word📚مقاله تولید بذر یونجه - word📚پاورپوینت روش تولید آجر و سنگ ساختمانی📚دانلود مجموعه تصاویر پس زمینه لایه باز امارت و کاخ📚پاورپوینت روش تولید آجر و انواع و اشکال آجر ساختمانی📚دانلود تحقیق چگونگى تهیه اسكلت حیوانات مهره دار📚دانلود تحقیق هیپاسروساروس ( دایناسور كلاه خود دار)📚دانلود تحقیق معرفی تكنولوژی میكروچیپ📚طرح توجیهی تولید محصولات خارج از فصل در گلخانه (صیفی جات گلخانه ای) به ظرفیت 6000 متر مربع