کشش سطحی-50687271

|50687482|download
مشخصات فایل مورد نظر در مورد کشش سطحی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 2.2 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 27
به نام خالق هستی


سئوال های کلیدی


چیست ؟

چه عواملی بر موثرند ؟

سبب ایجاد کدام پدیده ها می شود ؟

قطرات آب را نگاه کنید ، همیشه کرویند . تیغ را می توان روی آب شناور کرد . چگالی تیغ تقریبا 8 برابر چگالی آب است . قندیل یخ ، از قطره های آب به هم پیوسته تشکیل شده . آبسوار ، بر روی آب ، گشت وگذار می کند. چرا قطره های آب ، کروی هستند ؟ چرا تیغ فولادی می تواند بر روی سطح آب شناور بماند ؟ چرا آبسوار می تواند بر روی آب راه برود ؟ سطح آب می تواند مانند یک پوسته لاستیکی کشیده شده عمل کند . مکانیسم :
نیروی نامتعادل و

به هر مولکول مایع از سوی سایر مولکول‌ها ، نیروی ربایشی وارد می‌شود . مولکول‌هایی که درون حجم مایع هستند ، از همه جهت ربوده می‌شوند و برایند نیروی وارد به آن‌ها صفر است. برای مولکول های سطح آب ، نیروی خالص رو به پایین وجود دارد.
اما مولکول‌هایی که در سطح مایع هستند، تنها از یک جهت از سوی دیگرمولکول‌ها ربوده می‌شوند و نیروی ربایش در آن سوی مرز مایع (مثلاً از طرف مولکول‌های هوا) به آن‌ها کم تر است .
بنابراین ، به مولکول‌های روی سطح مایع ، نیروی خالصی به سمت درون وارد می‌شود که این نیرو با مقاومت مایع در برابر فشرده‌ شدن خنثی می‌شود .
در نتیجه ، نیرویی در مایع به وجود می‌آید که می‌خواهد سطح مایع را کم کند .
از همین رو ، سطح مایع به شکل ورقه‌ای الاستیک عمل می‌کند و آن قدر جمع می‌شود که کمترین سطح ممکن را داشته باشد.
اگر یک مولکول سطحی را به آرامی به سمت داخل مایع فرو بریم ،
مولکول با یک نیروی بازگرداننده بر می گردد . آبسوار در کمین شکار نشسته است . حالا قدرت آبسوار را خواهیم دید ! !

کمی صابون مایع به آب اضافه می کنیم ، آبسوار در هم می پیچد . آزمایش کنید 1 :

با استفاده از یک چنگال ، سوزنی را به آرامی روی سطح آب داخل یک ظرف قرار دهید و با احتیاط چنگال را از زیر سوزن کنار ببرید. چه مشاهده می کنید ؟
اگر سوزن را به طور عمودی در آب بیندازید ، چه اتفاقی می افتد ؟ وقتی سوزن را به طور افقی بر روی آب قرار می دهیم ، بخش بزرگی از آب

در گیر می شود و نیروی بین مولکول های زیر و اطراف سوزن ، به قدر کافی

بزرگ هستند که بتوانند سوزن را شناور نگه دارند .

اما وقتی سوزن به طور عمودی می افتد ، نیروی در بخش

کوچکی ا...مطالب دیگر:
📒روش‌هاي برنامه‌ريزي شهري در ايران و جهان📒روشهاي تبليغ محصول📒روشهاي تحليلي📒روشهاي جستجوي بيولوژي📒روشهاي جمع آوري داده ها📒روشهاي حل و فصل بين المللي اختلافات درحقوق مالكيت معنوي📒روشهاي دارويي و غيردارويي كاهش درد زايمان📒روشهاي نوين مطالعه مواد📒روشی جدید برای الگوریتم زمانبندی CPU📒روشي جديد برای آزمون مدل ماشين های محدوديت احتمالی📒روغن ها وچربی ها📒روغن های پایه📒رویدادهای پس از تاریخ ترازنامه📒رویدادهای ورزشی📒رویکرد شرکت در مباحث فنی، کالیبراسیون و حاکمیتی📒رویکرد شرکتهای فعال در حوزه مکانیک خاک در مباحث فنی، کالیبراسیون و حاکمیتی📒رویکردی بر نظام آموزش کارکنان📒رویکردی جدید برای ملاکهای تشخیصی DSM IV TR برای تشخیص اختلال اعتیاد به اینترنت IAD در جامعه کاربران ایرانی📒رويکردهای کيفی و ترکيبی در پژوهشهای روان شناسی 22 اسلاید📒رويكرد خدمات مديران📒رويكرد شناختي – رفتاري به اختلالات شخصيت📒رويكرد مبتني بر منابع📒رويكرد نوين به مديريت ارزشیابی عملکرد کارکنان📒رهبري📒ریاضیات پایه برای دانشجویان داروسازی